Bel Ağrılarını Önleyecek Püf Noktalar Nelerdir ?

Hemen Paylaş!

Herkese merhabalar,
Bugün toplumumuzda en sık rastlanılan kas iskelet sistemi problemlerinden biri hakkında konuşacağız.Konumuz bel ağrısı.,Bel ağrılarının görülme sıklığı nedir?,Bel ağrısına yakalanmamak için nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız,buyrun okumaya devam edin…

Yapılan araştırmalara göre insanların % 80 i hayatlarının herhangi bir bölümünde bel ağrısı deneyimi yaşıyor. Bel hastalıkları üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra hekime başvurmada 2.sırada geliyor. İş hayatında ve sanayide raporlu olmada ilk sıralarda yer alıyor. Her zaman dediğimiz ”Koruma tedaviden üstündür” ilkesiyle hareket edecek olursak öncelikle yapılması gereken önlem almak; vücudu,omurgayı korumaktır.

İşte Omurganızı Koruyarak Bel Ağrılarını Önleyecek Önemli Püf Noktalar

Uygun kaldırma kuralları sırtınızı yorgunluk ve incinmeden korumak için hayati
derecede önemlidir.

Kaldırma İşleri Dikkatle Yapılmalı !

Yükün çok aşağı ya da çok yüksekten kaldırılması beldeki baskıyı artıracaktır.Çalışma bükülme ya da taşımayı azaltacak şekilde ayarlanmalıdır.Objeleri taşırken bel seviyesinde olmasına dikkat edilmelidir. Objeleri diz seviyesinin altında ya da göğüs üstü seviyesinde kaldırmaktan kaçınmaya çalışın. Kaldırma sıklığı da limitli olmalıdır.Düşünün! Sadece bir beliniz var, eğer ona zarar verirseniz hayatınızın geri kalanını bunun sonuçlarından acı çekmeniz çok olası.

Bel Ağrılarını Önlemek İçin Uzun Süreli Ayakta Duruş Postürü Büyük Önem Taşır.

İlk olarak üzerinde durduğunuz dominant bacağınızı belirleyin. dominant ayağınızı arkaya diğerini öne alın. Ayaklarınız üzerinde ağırlığınızı dengeleyin ( %80 arka bacağa, %20 ön bacağa).
Pozisyon durağan olmamalı (sürekli ayakta durmak ya da oturmak). Pozisyon vücut dokuları üzerindeki yüksek ve alçak baskı alternatifli olarak değiştirilmelidir.

Oturma Postürü Nasıl Olmalıdır ?

Yayılarak oturmak öne eğilmedeki gibi omurgada benzer etkilere sahiptir fakat otururken diskleriniz üzerindeki baskı büyük ölçüde artar.Bu yüzden oturma postürünüzün doğru olması bel ağrılarını önlemek adına büyük önem taşır. Bel destek yapıları (diskler, ligamentler, kaslar) hasara ya da gerilmeye yol açan germeyle aynı zorlamalara maruz kalırlar.

Bel ağrılarınını önlemek konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktları bunlardır.Bu basit ama bir o kadar etkili teknikleri uygulamak omurganızı koruyarak bel ağrılarının oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.Sorularınızı ya da düşünceleriniz yorum olarak bırabilirsiniz.Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir