Bebeklerde Tamamlayıcı Beslenmeye Geçiş Dönemi

Hemen Paylaş!

Merhabalar
Bugün henüz yeni anne olmuş ya da anne olma adayı takipçilerimi yakından ilgilendiren bir yazıyla karşımızdayım.Tüm anne,babalar bebeklerini sağlıkla besleyip büyütebilmeyi ister.Bazı anne babaların yanlış ya da eksik bilgileri sonucu bebeğim beslenmesinde sorunlar ortaya çıkar.Bu sorunların sonuçları anlık ya da yaş ilerledikçe ortaya çıkabilmektedir.Bu sebeple bebeklerin doğru beslenmesini sağlamak anne ve babanın en önemli görevlerinden biridir.

Bebek beslenmesi diyince ilk akla gelmesi gereken elbette anne sütüdür.Anne sütü içeriği dolayısıyla bebeğinize özel ürettiğiniz bir besindir adeta.Anne sütünün özellikleri,yoğunluğu anneden anneye hatta bebeklerin ihtiyacına göre bile değişebilmektedir.Bu konuya farklı bir yazı da uzunca değineceğiz.Bugünkü asıl konu anne babaların bebek beslenmesinde en merak ettiği konuların başında gelen tamamlayıcı besinler.

Tamamlayıcı besin,yaşamın ikinci 6 ayında bebeğe anne sütü ile birlikte verilen besindir.Anne sütün ile birlikteyi özellikle vurguluyorum.Çünkü bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmesi en çok istenen durumdur.Tamamlayıcı besinlere başlama yaşı bir çok araştırmaya konu olmuştur ve olmaktadır.Eskiden tamamlayıcı besinlere başlama zamanıı 4-6 ay arası olarak bildirilirken 2001 yılında yayınlanan 54.Dünya Sağlık Asemblesinde tamamlayıcı besinlere 6.ayda başlamanın uygun gördüldüğü bildirildi. Altıncı ayına gelen bebeklere, hangi yöntemle (doğal ya da doğal
olmayan) beslendiğine bakmaksızın, tamamlayıcı besinlere başlanmalıdır.

Bebeklerde Tamamlayıcı Besin ihtiyacı; Artan besin gereksinimlerini karşılamak, Çiğneme ve konuşma kaslarının gelişimine katkıda bulunmak, İleri dönemde iyi bir beslenme alışkanlığı
kazandırmak açısından çok öenmlidir.

Bebeğin tamamlayıcı besinlere hazır olduğunu gösteren 2 önemli işaret Desteksiz oturma ve İtme refleksinin kaybolmasıdır.

Bebeklerde İlk Tamamlayıcı Besin Ne Olmalıdır ?
Geldik en heyecanlı kısıma 🙂 Bebeğimizin fizyolojik ve psikolojik olarak tamamlayıcı besine başlamaya hazır olduğu belirlendi.Peki bebeğimiz için hangi tamamlayıcı besinden başlamalıyız ?

Bebeğe verilecek ilk besinin
– allerjenitesi düşük,
– gaz yapmayan,
– gluten içermeyen besinler arasından seçilmesi önerilmektedir.

Bu özellikler esas alındığında, elma ya da şeftali püresi, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, yoğurt , sebze püresi ilk başlanacak tamamlayıcı besinlerdir.

Bunların arasından pirinç unu muhallebisi genellikle ilk tercih edilen tamamlayıcı besinidir.
(Antijenitesi (allerjenitesi) az , Proteini düşük, Gluten içermez ) Bu muhallebi hazırlanırken de inek sütü kullanılmamalı.Anne sütü ya da devam sütü kullanılmalıdır.

Bebeğe Tananlayıcı Besin Günün hangi saatinde verilmelidir ?
Bebeğin canlı olduğu, çok aç ya da çok tok olmadığı bir zamanda,
Bebeğe, anneye, bakıcıya ya da aileye uyan bir saatte, Annenin, bakıcının ya da ailenin
öğünlerinin birinde başlanmalıdır.Böylece bebeğimiz yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu gözlemler ve yemek saatini dört gözle beklemeye başlar.

Bunların yanı sıra Allerji yapma riski olan turunçgiller, yumurta, ekmek, balık et ilk verilecek tamamlayıcı besinler arasında yer almamalıdır.

Bugün tamamlayıcı besinin ne olduğu,ne zaman tamamlayıcı besine başlamak gerektiği ve ilk başlanması uygun görülen tamamlayıcı besinler hakkında konuştuk.Bebek beslenmesi konusundaki yazılarımın devamı gelecektir.Sorularınız ve düşüncelerinizi benimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir