Bağışıklın Sistemini Güçlendiren Besinler-Kış Aylarında Beslenme

Hemen Paylaş!

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte bağışıklık sisteminde düşüşler göürülüyor ve hastalıklara yakalanma oranı artıyor.Diyetlegzersiz.com’da bugün kış aylarında tüketmenizi önerdiğimiz bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri konuşacağız.
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu düzenli egzersiz,azaltılmış stres ve elbette yeterli ve dengeli beslenmeden geçiyor.

1) Soğan-Sarımsak dostunuz olsun.
Soğan ve sarımsak içindeki alisin isimli madde sebebiyle bir çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.Bağışıklık sisteminin düştüğü kış aylarında soğan ve sarımsağı salatalarınızda yemeklerinizde kullanarak bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

2) Kış diyince ilk akla gelen meyveler : Portakal,Mandalina
Portakal ve mandalinanın C vitamini deposu olduğunu hepimiz biliyoruz.Ancak bu güzel meyveleri tüketmek için hastalanmayı beklemek çok yanlış.C vitamini vücuda günlük olarak alınması gereken , fazla alındığında depolanmayan direk olarak vücuttan atılan bir vitamin.Dolayısıyla bu vitamini içeren meyveleri sadece hastalanınca çok fazla tüketmek işe yaramıyor.Onun yerine doğru porsiyonda her gün tüketmek gerekir.

3) Kış Aylarının Muhteşem Kırmızısı Nar
Nar kış aylarının en değerli meyvelerinden bir tanesi.Yapılan çalışmalar nar tüketiminin kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu yönünde.Bununla birlikte hipertansiyonun düşürülmesinde etkilo olduğunu söyleyen çalışmalar da mevcut.Tam bir C vitamini,potasyum ve demir demosu olan narı kış aylarında tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

4) Kışın Olmazsa Olmazlarından Kivi
Kivi İçeriğindeki vitamin ve minerallerle birlikte bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmekle kalmayıp sindirim sistemini de desteklemektedir.Yüksek C vitamini içeriği gribal enfeksiyonlardan,hastalıklardan korumaya yardımcıdır.Bağışıklık sistemini güçlendiren bu güzel meyveyi kış aylarında tüketmeyi ihmal etmeyin.

5) Probiyotik tüketimi önemli
Probiyotikler faydalı mikrorganizmalardır.Probiyotik içeren besinlerin tüketimi bağırsak florasını düzenleyici etki gösterir ve burada bulunan istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.Son yapılan çalışmalar üst solunum yolu enfeksiyonlarında probiyotik besinlerin etkili olduğunu savunmaktadır.Peki probiyotik besinler nerede bulunur?Ev yapımı doğal yoğurtlar,kefir,lahana turşunu,tarhama gibi fermente gıdalar probiyotik içermektedir.

Kış aylarında bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını istiyorsanız size önerdiğimiz bu besinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz.Ayrıca Merak edenler Kış Aylarında Beslenme Yazı Dizimize buraya tıklayarak ulaşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir