Antreman Sonrası Ne Yemek Gerekir ?

Hemen Paylaş!

Antreman Sonrası Ne yemeliyim ? Antreman sonrası muz yemek doğru mu ? Kas yapımı için antreman sonrası ne yemek gerekir. Spor yapanlar için beslenme önerileri…

Antreman yapan kişilerin günlük olarak alması gereken enerji ihityacı bir çok faktöre göre değişiklik göstermektedir.Bu faktörler ; yai,cinsiyet,yapılan sporun türü,süresi,harcanan enerji miktarı olarak sayılabilir. Tüm bu faktörlere rağmen antreman yapan herkesin beslenmesinde dikkat etmesi gereken bazı temel noktalar vardır.Bunlar;
-Sağlığın ve performansın sürekliliği için yeterli ve dengeli bir beslenme sistemiyle beslenmek
– Branşa özel olarak, Yağsız vücut kitlesini korumak ve geliştirmek,
– Antrenman sonrası toparlanmayı ve kas yapımını destekleyici beslenme unsurlarını uygulamak
– Antreman öncesi,sırası ve sonrasında vücut sıvı dengesini sağlamaktır

Spor yaparken başarılı sonuçlara hemen kavuşulmayacağı bilinmeli ve mucizevi bir ürünün olmadığı kesinlikle unutulmamalıdır.Sporda başarılı sonuçlar almak için çok çeşitli faktörlerin birlikte uygulanması önemlidir.Şüphesiz en önemli faktöreler doğru antreman ve bilinçli beslenmedir.Doğru antreman ve bilinçli beslenme ile uzun ve kalıcı başarı elde edilir.Tüm bu faktörler ışığında sporda beslenme ayrı bir bilim olmuştur.Ve spor beslenme uzmanları (diyetisyenler) bu konuda hizmet veren kişilerdir.

Antreman Sonrası Ne yemeliyim ? Spor sonrası için beslenme

Antreman sonrası yenilecek besinlerde dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var.Özellikle vücut geliştirme ve kuvvet sporu yapanlarda antreman sonrası ilk 15-30 dk içinde glisemik indeksi yüksek bir karbonhidrat kaynağı besin tüketmek hem protein sentezinin regülasyonunda etkilidir.Hem de insülin salınımnı arttırarak kas büyümesine yardımcı olur.Bu sayede antreman sonrası kaslarda boşalan glikojen deposu çabucak dolar.
Antreman Sonrası Ne yemeliyim ? Spor sonrası için beslenme

Antreman sonrası ilk 15-30 dk da yenilebilecek besinler
1 adet muz,3-4 kuru kayısı,2 adet kuru incir,kuru meyveli barlar olabilir.

Antreman Sonrası Ne yemeliyim ? Spor sonrası için beslenme

Antreman sonrası beslenme de bir diğer önemli konu proteindir.
Vücut geliştirme,kuvvet sporları sonrası protein alımı kas proteinlerinin sentezini arttırmada olumlu bir etki sahibidir.Burada önemli olan nokta protein ve karbonhidratın birlikte alınmasıdır.Yapılan çalışmalar tek başına alınan proteinin kas yapımını destekleyici özelliğini gösteremediğini ortaya koymuştur.Buraya tıklayarak antreman sonrası tüketebileceğin kaliteli bir öğün olan sporcu ( fitness ) makarnası tariflerimize ulaşabilirsiniz.

Antreman Sonrası Ne yemeliyim ? Spor yapanlar için beslenme yazılarının devamı gelecektir.Takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir