Antioksidan Süper Besinler

Hemen Paylaş!

Vücudun antioksidan sistemi serbest radikaller adı verilen zararlı bileşiklerle savaşan önemli bir sistemdir.Bu antioksidan sistem içinde yer alan yapılar enzimler,vitaminler,eser elementler ve fitokimyasal besinler olarak adlandırılan bazı gruplardır.

Antioksidan sistem yetersizliğinde vücutta zararlı bileşiklerle mücadele edemez hale gelir ve bu zararlı bileşikler vücutta birikmeye başlar.Zararlı bileşiklerin vücutta birikimi ise hem hücresel düzeyde hem de organizma işleyişinde bozukluğa neden olur.Zararlı serbest radikallerin birikimi ile oluşabilen  hastalıkları başlıcaları ise şöyle ; kanser,sepsis,diyabet,akciğer hastalıkları,nörodejeneratif hastalıklar.

Peki, bu hastalıklara karşı daha güçlü bir hale gelmek istiyorsan ne yapmalıyız ? Elbette Antioksidan sistemi güçlendirmeliyiz.Peki , nasıl ? Cevap basit ; yeterli ve dengeli beslenerek.

Bugün Diyetlegzersiz.com da antioksidan sistemi güçlendirecek besinleri paylaşıyoruz.Beslenme programınıza bu antioksidan besinleri eklemeyi unutmayın.

1.Sarımsak:Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

İçerği dolayısıyla vücuttaki bağışıklık sistemi güçlendirir.Vücuda birçok yararı olan sarımsağın bir faydası da kansere yakalanma riskini azaltmasıdır.

sarımsak-e1482091532705

2.Zencefil:Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

Zencefil ile ilgili yapılan bir çok bilimsel çalışma bu besinin çeşitli kanser türlerinde tedavi aşamasında dahil etkili olduğıu ortaya konmuştır.

zencefil antioksidan

3.Üzüm : Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

Zengin vitamin ve mineral içeğine sahip olan siyah üzümde antioksidan bir besindir.Çekirdeği ile birlikte tüketebilirsiniz.

siyah üzüm antioksidan

4.Yeşil çay ; Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

yeşilçay antioksidan

5.Lahana : Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

100 gr da 25 kalori bulunan pırasa,kalorisi düşük olmasına rağmen zengin içeriğe sahiptir.A ve C vitaminleri içerir.

lahana antioksidan besin

6.Domates : Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

Domates kırmızı rengini likopen adı verilen maddeden alır.Hem kanser hem de kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bileşenler içerir.Yapılan geniş kapsamlı bilimsel çalışmalar erkeklerde prostat kanserine yakalanma oranının %34 azalttığını ortaya koymuştur.

domates antioksidan

7.Brokoli : Hastalıklara karşı koruyucu antioksidan besin

Serbest radikallerle savaşır, vücudu koruyan bileşikler içerir.

brokoli antioksidan besin

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir