Anne Sütünü Arttıram Besinler Nelerdir?

Hemen Paylaş!

Doğumdan sonra annelerin en büyük endişesi sütünün az gelmesi , bebeğini yeterince besleyememe korkusu.Diyetlegzersiz.com’da bugün annelerin sütünü arttırmaya yönelik beslenme önerileri paylaşıyoruz.

1) Anne sütünü arttıran en önemli faktör “Su”

Normal şartlarda 60 kg ağırlığındaki bir insanın günlük olarak içmesi gereken su miktarı yaklaşık 2 litredir.Aynı ağırlıktaki. Emziren bir annenin günlük içmesi gereken su miktarı 3-3.5 litreyi bulmaktadır.Su içmek emziren annelerin en çok dikkat etmesi gereken beslenme alışkanlığıdır.

2) Yeterli ve dengeli beslenin.

Vitamin ve mineraller açısından dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.Bu sayede sütün miktarının yanısıra kalitesi de artacaktır.

3) Şekersiz konpostolar yapın.

Kuru meyveleri direk olarak tüketmek yerine komposto olarak tüketirseniz vücuttaki sıvı alımının artmasıyla süt oranıda artacaktır.Üstelik Kuru meyvelerin de sür arttırıcı etkisi vardır.Konpostonuzda şeker kullanmanıza gerek yok.Kuru incir , Kuru hırma , Kuru üzüm, Kuru dut gibi meyveleri 2 litre suyun içine koyun.Kuru meyveli suyunuzu kaynatıp komposto kıvamına getirin.1 gün beklettikten sonra içebilirsiniz.

4) Sebze tüketimi ihmal edilmemeli.

Semizotu,ıspanak, maydonoz , dereotu, havuç gibi sebzelerin anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.Günlük beslenmeye dahil edilmesi süt artışına olumlu etki sağlayacaktır.

5) Baharatlar kullanabilirsiniz.

Konpostonuzu, yoğurdunuzu tatlandırmak için tarçın kullanın.Ayrıca kimyon, rezene gibi bitkiler de süt arttırmaya olumlu etki eder hem de bebeğin gaz problemlerini hafifletir.

Anne sütünü arttıran başlıca besinler bu şekildedir.Sütünüzün az geldiğini düşünüyorsanız lütfen stres yapmayın.Stres süt salınımını daha da azaltacaktır. Bahsettiğimiz önerileri uygulayın ve bebeğinizi sık sık emzirmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir