Aktif Bir Yaşam İçin Çok Basit Öneriler

Hemen Paylaş!

Yaşamında egzersize yer veren ve aktif yaşam tarzı sürdüren insanların hem zihinsel hemde bedensel olarak daha geç yorulduklarını söylemek mümkün.Aktif bir yaşam içinde olan insanlara kimi zaman hayran hayran bakarız ve bu kadar işin arasında nasıl bu kadar fit ve sağlıklı kalabiliyor diye düşünürüz.Aslında bu durum zannettiğiniz kadar zor değil.İşte sizin için hazırladığım daha aktif bir yaşam için en basit öneriler:

Araba yerine Yürüyün : Heryere arabayla gitmek zorunda değiliz Öyle değil mi? En azından yakın mesafe yerlere yürüyerek gidin hem temiz hava almış hem yürüyüş egzersizi yapmış olursunuz.Ayrıca arabayı nereye park edicem derdi de yok !

Bisiklet sürün: Hangimiz sevmeyiz bisiklet sürmeyi.Bisiklet sürmek için uygun alanlar yapılmaya başlandı.Bisikletinizi hemen alın ve sürmeye başlayın.

Asansör yerine Merdiven kullanın : Benim kendi hayatımda da uyguladığım bir şey bu.Merdiven inip çıkmak bacak kaslarınızın daha güçlü ve biçimli olmasına yarayacak en güzel egzersizlerden biri.Ev,okul,iş mümkün olan her yerde merdiven kullanın.

Elektrikli alet Elle yapılan işler daha çok enerji ve daha çok yağ kaybına neden olur Özellikle mutfakta kullandığınız çokta gerekli olmayan aletler yerine yapacağınız işleri elinizle yapmayı deneyin.

Uzağa park edin: Elbette her zaman araba kullanmamak mümkün değil.Ama araba kullandığınız zamanlarda da arabanızı biraz uzağa park edip en azından 5-10 dklık yürüyüş yapmış olursunuz.

Bir durak önce yada sonra inin

Arabada spor/yürüyüş ayakkabısı bulundurun: Arabanızda mutlaka böyle bir ayakkabı bulunsun.Böylece hem tüm gün rahatsız ayakkabılarla yürümek zorunda kalmaz hem de egzersiz yapabileceğiniz daha çok zaman yaratırsınız.İş çıkışı,okul çıkışı..

Çocuklar yada petlerle oynayın (iş sonrası zor geliyorsa öncesi) :Çocuklarımız,evcil hayvanlarımız onlarla ilgilenmek hem bizi hem onları mutlu edecek hemde ekstradan kalori harcamamıza yardım edecektir.

Sigara yada kahve molası yerine aktivite molası verin: Okulda,iş yerinde nedense sigara kahveye zaman yaratıyoruz ama ş egzersize gelince hiç vaktim yok ki yapamıyorum diyoruz.Artık bu bahanenenin altına saklanmak yok.İş yerinde ya da okulda aralarda 5-10 dklık egzersiz araları vermeye ne dersiniz?

TV izlerken eklem hareketleri yapın:Haberler,diziler,filmler bunları izlerken çok rahat bir şekilde hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Müzik varsa dansedin:Dans etmek bana kalırsa en keyifli egzersizdir.Müzik varsa dans edin,müzik yoksa siz açın ve yerinizden kalkın.Dans etmek hem daha iyi hissetmenizi sağlayacak hemde kalori yakmanızı hızlandıracaktır.

Hafta sonu yürümeyi alışkanlığa döndürün:Kendinize egzersiz alışkanlığı edinin.Hayatımzda birçok alışkanlık varken hatta bunların büyük bi kısmı belki de gereksizken.Egzersiz gibi önemli bir aktiviteyi alışkanlık haline getirmek hem sizi hem vücudunuzu iyi hissetirecektir.Alışkanlık tekrar gerektirir.Kısa süre de tekrarla bu duruma alışır ve kendiliğinden egzersizi yapmış olursunuz.

Evet,aslında olay sandığınız kadar zor değil.Gün içinde bunların birkaçını bile yapmak sizin daha fazla kaolir harcayıp hemde daha zinde daha fit olmanıza yardımcı olacaktır.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir