Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır ? Diyet Çeşitleri

Hemen Paylaş!

Akdeniz diyeti , sağlığa olan olumlu etkileri sebebiyle çokça adı duyulan sağlıklı bir beslenme alışkanlığıdır.

Akdeniz diyetinin ilk olarak 1960’larda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Beslenme Sistemine Sahiptir ? Diyet Çeşitleri

Akdeniz diyetinde taze sebze ve meyvelerin yüksek oranda tüketildiği, Yemeklerde zeytinyağının kullanıldığı bir beslenme sistemidir.Bu beslenme sisteminde kırmızı et tüketimi ayda 1-2 defadır.Kurubaklagil ve sert kabuklu yemişler Akdeniz diyetinin olmazsa olmazıdır.Şimdi Akdeniz diyetinde olması gereken besin gruplarını tek tek inceleyelim.

Akdeniz Diyetinde Beslenme Grupları | Diyet Çeşitleri


Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Beslenme Sistemine Sahiptir ? Diyet Çeşitleri

Tam Tahıllı Besinler

Akdeniz diyetinde tam tahıllı besin kaynağı olarak tam buğday ekmekler tercih edilebilir.Bu tahıl grubu besinler ortalama 8 porsiyon civarıdır.

Günde 3 porsiyon ve daha fazla tam tahıl ürünler tüketenlerin , 3 ve daha az porsiyon tahıl ürünü tüketenlere kıyasla kalp hastalıkları görülme riskinin %20 daha az olduğu bulunmuştur.


Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Beslenme Sistemine Sahiptir ? Diyet Çeşitleri

Sebze ve Meyveler

Akdeniz diyeti denilince herkesin aklına ilk etapta sebze ve meyveler gelir.Sebze ve meyveler Akdeniz diyetinde 4-6 porsiyon şeklinde günlük olarak tüketilir.Sebze ve meyve tüketimi damar tıkanıklığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Domates 🍅, Akdeniz diyetinin olmazsa olmazları arasında Domates içindeki likopen ve C vitami içeriği sayesinde sağlık üzerinde önemli koruyucu etkilere sahip.


Kurubaklagiller

Akdeniz diyetinin bir diğer bileşeni de kurubaklagiller.Akdeniz diyeti uygulayorsanız .Haftada 4-5 porsiyon Kurubaklagiller tüketebilirsiniz.İster yemek olarak yapın, isterseniz salatalarınıza katın.Sert kabuklu yemişler (fındık,fıstık,ceviz, badem gibi )

Akdeniz diyetine göre her gün ortalama 1 avuç sert kabuklu kuru yemişlerden tüketebilirsiniz.Ara öğünlerinize çok yakışacak.👍🏼Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Beslenme Sistemine Sahiptir ? 
Diyet Çeşitleri

Zeytinyağı 

Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı zeytinyağı. Yağdan gelen enerjinin büyük kısmını zeytinyağı oluşturur.Yemeklerin pişirilmesinde , salatalarda doğal zeytinyağı tercih edilir.Günlük olarak toplam 5 yemek kaşığı (25ml) zeytinyağı tüketenlerin , tüketmeyenlere oranla kan basıncının düşük olduğu ve kalp hastalıklarına karşı daha az riskli olduğu bildirilmiştir.Elbette kaşık kaşık zeytin yağı için demiyoruz.Günlük olarak salata ve yemeklerinizde kullanmak üzere  kişi başı 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı kullanımı Akdeniz diyeti için uygundur.


Balık 

İyi kaliteli proteine sahip olan balık Akdeniz diyetinde haftada 4-5 porsiyon olarak tüketilebilir.Balığın pişirme yöntemi olarak ızgara ve fırında pişirme tercih edilir.

Akdeniz diyetinin sağlık üzerindeki koruyucu etkisi; besin çeşitliliği ile alınan posa , çeşitli vitamin ve mineraller, çok sayıda biyoaktif bileşen etkisiyle oluşmaktadır.Bu etkilerden yararlanabilmek için tam tahıllı ürünler , zeytinyağı , sert kabuklu yemişler, meyve ve sebze günlük beslenme de yer almalıdır.Haftada 4-5 gün balık ve Kurubaklagil Tüketilir.Şeker içeren besinlerden uzak durulmalı , hazır paketli gıdalar tüketilmemelidir.Bu öneriler tüm dünyada sağlık otoritelerinin önerdiği sağlıklı beslenme modeline uygun bir diyettir.Sizde Akdeniz diyetini uygulayarak sağlığınızın koruyup gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bol sağlıklı günlerde tekrar görüşmek üzere !

Akdeniz Diyeti Nasıl Bir Beslenme Sistemine Sahiptir ? Diyet Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir