Kış Aylarında Neden Kilo Alırız ?

Herkese merhabaa
Kış aylarında kilo almak birçoğumuzun ortak sorunlarından biri.Bu ortak sorunun altında yatan bir çok neden olabiliyor.Kış aylarında neden kilo aldığınızı hiç düşündünüz mü ? Kalın kazakların altına saklanma çabalarınız mı ? Yoksa hava soğuk dışarı çıkmiyim evde pinekliyim düşünceniz mi ? Gelin hep beraber bakalım , neymiş kışın kilo almamıza neden olan sebepler

1) Kış aylarına girmemizle havalar soğuyor.Havaların soğuması ile vücut sıcaklığımızı koruma çabalarımız devreye giriyor.Vücut sıcaklığımızı korumak için ihtiyacımız olan nedir ? Enerji… Peki bu enerjiyi nerden sağlıyoruz ? Elbette besinlerden.

2) Kış aylarında gelen mutsuzluk hali..
Kış aylarında kilo almamıza neden olan bir diğer faktör kış aylarında gelen mutsuzluk halidir.Kış aylarında güneş ışınlarının azalması mutsuzluk haline itebilmektedir.Bu mutsuzluk,can sıkıntısı hali daha çok hazır gıda,pasta,börek,çikolata gibi bol kalorili besinleri tüketilmesiyle sonuçlanabiliyor.Böyle durumlarda sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek en doğru olandır.

3)Kış aylarında hareketsizlik kilo alımına başlıca sebep
Vücudumuza besinlerle aldığımız enerjiyi,fiziksel aktivitelerimizle dengeleyemezsek alınan fazla enerjiler vücudumuza fazla kilo olarak yansır.Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla fiziksel aktivite miktarında azalma görülür.Haftanın 3-4 gününde yapacağınız 30-40 dklık orta tempolu yürüyüşler hem kalori harcamanızı artıracak hemde daha sağlıklı zinde hisettemenizi sağlayacaktır.

4) Kış aylarında günlerin kısalması.
Kış aylarında günlerin kısalması düzensiz beslenme şekillerine neden olabiliyor.Ara öğünler atlanıyor ya da akşam atıştırmalıkları arttırılıyor.Akşam saatlerinde yapılan atıştırmalıklar (eğer sonrasında egzersiz yapmıyorsanız) vücu tarafından harcanamadığı için kilo alımına sebep oluyor.

5) Kalın kazakları unutmayalım.
Kışın kalın kalın kazakların altında kalan vücudunuz nasıl göründüğü çoğu zaman önemsenmiuor.Bu durumda yeme kontrolünün kaybolmasıyla sonuçlanabiliyor.

Kış aylarında bunlar gibi birçok sebep kilo alımını artırtabilir.Yapılması gereken bu nedenlerin farkına varıp gerekli önlemleri almaktır.Unutmayın Yaz aylarını daha fit geçirebilmenin yolu kış aylarında kilo kontrolünü kaybetmemekten geçer.Bir sonraki yazım da kış aylarında kilo alımını engeleyecekler yöntemleri sizlerle paylaşıyor olacağım.Tekrar görüşmek üzere.
Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir